Sunday, 22 April 2018

Medal Success at Stocksbridge Spring Meet

28 swimmers took part in Stocksbridge Pentaqua's Spring Open Meet at Ponds Forge at the weekend. Securing a total 12 golds, 4 silvers and 9 bronze medals and a number of personal bests.  Eliza Austin made her swim gala debut.

 

Results:-

Kloe Eade (11) Gold 100m Butterfly, Silver 50m Freestyle, Bronze 100m Backstroke

Jamine Ball Silver (11) Gold 200m Individual Medley 100m Backstroke, 100m breaststroke, silver 100m Freestyle, Bronze 50m Freestyle

Georgia Lee (12) Gold 50m & 100m Butterfly, Bronze 50m freestyle & Backstroke

Lilly Waters (11) Silver 100m Breaststroke, Bronze 50m Breaststroke

Ella Minogue (14) Silver 100m Breaststroke, Bronze 50m Breaststroke

Harriet Ostrowski Jones (14) Bronze 100m Breaststroke

Jessica Richardson (15) Gold 100m Butterfly

Eleanor Valentine Bull (12) Gold 50m Breaststroke, Silver 100m breaststroke

Lucy Redfern (13) Bronze 50m Freestyle

Eliza Austin

Amy Guettat

Neve Booth

Meredith Gregory

Keira Tiggardine

Alanna Ibbeson

Maisie Inman

Evie Gregory

Megan Firth

Jemima Wragg

 

Kalum Smart (14) Gold 50m & 100m Freestyle, 200m IM, 100m butterfly

Matt Selous (14) Bronze 200m IM            

Oliver Austin (9) Gold 100m Breaststroke

Charlie Clarke

Cody Ingram

Sam Guettat

Callum Cadman

Noah Wragg

Cody Ingram

 

 

 

Tuesday, 6 March 2018

BoBSC Success at Dartes' "Mad March" gala

Another successful swimming weekend with the Borough of Barnsley Swim Club competing at the Doncaster Dartes' "Mad March Meet".  A total of 13 speeding tickets were awarded to swimmers who swam faster than the entry time – a great accolade

A total of 9 golds, 7 silver and 7 bronze medals were secured between the 21 BoBSC swimmers.

 

Press Secretary Adrian Wightman said "it's great to see the squad out at competitions with many swimmers achieving medals for the first time as well as a catalogue of personal best times.  Our thanks to our friends at Doncaster Dartes for hosting the event."

 

Swimmers who took part were

  1. Holly Atkinson                   Bronze 50m Butterfly
  2. Eliza Austin Gold                               50m Freestyle
  3. Oliver Austin                      Speeding Tickets 100 IM, 50m Backstroke & 50m

                                                                Freestyle, Gold 50m Butterfly

  1. Charlie Clarke                    Speeding Ticket 50m Backstroke, Gold 100m IM,

                                                                silver 50mbreaststroke, bronze 50m freestyle

  1. Georgia Clarke                   Silver 100m IM, 50m Butterfly & 50m Backstroke
  2. Melissa Connolly                              Speeding Ticket 50m freestyle, gold 50m backstroke
  3. Emily Darlington                               Speeding Ticket 100m IM, silver 50m freestyle,  bronze 50m                         backstroke
  4. Isobel Dawson                   Top 6 100m IM
  5. Amy Guettat Bronze       50m Butterfly
  6. Sam Guettat Bronze        100m IM
  7. Melissa Hanson                                 Speeding Ticket 100m IM & 50m Backstroke
  8. Cody Ingram                       Gold 100m IM, bronze 50m butterfly

13.   James Martin    

  1. Lily Martin Gold                                100m IM, 50m Butterfly & 50m backstroke
  2. Daniel Redfern                  Speeding Ticket 50m freestyle & bronze 50m

                                                                backstroke

  1. Lucy Redfern                      Speeding Ticket 100m IM, gold 50m backstroke,

                                                                        silver 50m butterfly

  1. Jake Roberts                       10 second personal best on 50m freestyle
  2. Emma Smith                       Silver 50m backstroke
  3. Isabeau Snee                     PB 50m Breaststroke
  4. Keira Tiggardine                                4th 50m backstroke
  5. Lily Waters                                          Speeding Ticket 100m IM, 50m Breaststroke & 50m

                                                                butterfly

 

 

Sent from Mail for Windows 10

 

Tuesday, 27 February 2018

BoBSC at the Yorkshire Championships

February saw the Borough of Barnsley's fastest swimmers in action at the prestigious Yorkshire Swimming Championships take place.  A total to 21 swimmers from the club had previously qualified with the appropriate entry times across 50m, 100m, 200m and 800m events.

 

Over the course of the 12 sessions BoBSc brought home the following medals

3 silver medals Kalum Smart (14) 100m Butterfly; Georgia Lee (13) 50m Breaststroke and Roman Wallace (14) 100m Breaststroke

2 Bronze medals Jasmine Ball (12) 100m Breaststroke & Roman Wallace (14) 200m Breaststroke

 

Summary of finalists

Jasmine Ball        (12) 8th place 50m, 3rd place 100m and 4th place 200m breaststroke

Kloe Eade (12) 10th 100m Freestyle

Georgia Lee (13)2nd 50m & 5th 100m Breaststroke

Jessica Richardson (15) 6th place 200m breaststroke

Matt Selous (15) 6th Place 200m breaststroke

Kalum Smart (14) 7th 100m backstroke, 2nd 100m & 5th 200m Butterfly

 

Roman Wallace 7th 50m Freestyle, 5th 50m, 5th 100, 3rd 200m Breraststroke, 9th 50m, 9th 100m Butterfly.

 

Finalists in the

women's 11/12 200m Medley Team 10th Place (Kloe Eade, Eleanor Valentine Bull, Jasmine Ball and Georgia Lee)

mens open 200m Freestyle Team 10th Place (Roman Wallace, Matt Selous, Greg Lugton and Nathan Billingham)

women's open  200m medley 6th Place (Millie Hamby, Georgia Hamblett, Libby Turner & Jess Richardson)

 

women's open 200m freestyle 7th Place (Millie Hamby, Georgia Hamblett, Libby Turner & Jess Richardson)

 

Press Office Adrian Wightman said "the swimmers have trained hard and beaten many personal bests in order to qualify for the championships.  Competing against all other swimmers in Yorkshire often means racing against 50 other swimmers all whose times are within a few seconds of each other.  To reach the championships alone is a great achievement and a massive achievement to reach the finals."

 

A list of swimmers who represented the club were

Jasmine Ball        (12) 8th place 50m, 3rd place 100m and 4th place 200m breaststroke

Natham Billingham (17)

Georgia Clarke (16)

Kloe Eade (12) 10th 100m Freestyle

Megan Firth (15)

Georgia Hamblett (17)

Mille Hamby (Team Captain) (16)

Cody Ingram (12) Yorkshire Championships Debutant

Georgia Lee (13)2nd 50m & 5th 100m Breaststroke

Greg Lugton (17)

Ella Minogue (16)

Harriet Ostrowski-Jones (15)

Lucy Redfern (14)

Jessica Richardson (15) 6th place 200m breaststroke

Matt Selous (15) 6th Place 200m breaststroke

Kalum Smart (14) 7th 100m backstroke, 2nd 100m & 5th 200m Butterfly

Myles Tupman (14)

Libby Turner (17)

Eleanor Valentine-Bull (12)

Roman Wallace 7th 50m Freestyle, 5th 50m, 5th 100, 3rd 200m Breraststroke, 9th 50m, 9th 100m Butterfly.

Lily Waters (12) Yorkshire Championships Debutant

Jonathon Wightman (14)

 

 

Sunday, 21 January 2018

Making Waves at Rotherham Metro

Borough of Barnsley's swimmers took part in Rotherham Metro's Level 3 A & B Graded meet at the weekend at Ponds Forge, Sheffield.  Of the 24 swimmers that took part the club secured. 

3 A & 7 B Grade Golds

2 A & 10 B Grade Silver

1 A & 11 B Grade Bronze

 

With medals being won by

Oliver Austin (9)                B sliver 100m Breaststroke
Jasmine Ball (11)               A Gold 200 IM & 100m Breaststroke
Neve Booth (11)               B 50m Breast Bronze
Lucy Bratley (14)               B Bronze 50m backstroke & B 100m free
Megan Firth (14)               B Gold 200m Freestyle B Silvers in 50m backstroke, 50m  butterfly and 100m                                                        freestyle.
Sam Guettat (12)              B Silver 200m butterfly and B Bronze 50m Freestyle
Georgia Hamblett (16)   A Bronze 50m breast
Lucy Hamblett (12)          B silver 50m breaststroke & Bronze 100m breaststroke
Maea Hamby (12)            B Silver 50m backstroke
Melissa Hanson                 B Gold 100m Breaststroke
Cody  ingram (11)             B bronzes 200 IM & 200m Freestyle
Ella Minogue  (14)            B Gold 200m Breaststroke
Harriet Ostrowski-Jones (14) B gold 200m backstroke, silver 100m backstroke, bronze 200m                                                                          breaststroke & 200m freestyle
Matthew Selous (14)       B Silver 50m butterfly and 200m breaststroke
Myles Tupman (13)         B Gold 200m freestyle & bronze 200m breaststroke
Lily Waters  (11)                B Gold 50m freestyle
Jonathon Wightman (13)B Gold 200m freestyle, A silver 50m and 100m butterfly & B bronze                                                                         100m backstroke
Press Secretary Adrian Wightman said "It was great to see so many swimmers take part over the weekend, especially Jake Roberts taking part in his first ever competitive gala.  Many swimmers brought home silverware for the first time this season as well as smashing personal bests and even securing times for the May regional finals. I would like to thank all poolside helpers and coaches and those parents who volunteered for officiating positions over the weekeend"


Whilst not making the medal tables the following swimmers all narrowly missed medals or secured personal bests Charlie Clarke, Georgia Clarke, Jake Roberts, Amy Guettat, Alanna Ibbeson, Lucy Wightman & Jemima Wragg.

 

Monday, 8 January 2018

2018 Starts Well at Leeds New Year Meet

Borough of Barnsley were in action at the City of Leeds New Year Meet.  The squad brought home 7 Gold, 9 Silver and 8 bronze medals.  Many swimmers secured Yorkshire qualifying times for next month's Yorkshire championships. Coach Holly Mawby said. "The swimmers all did really well with some amazing personal bests obtained as well as a great medal tally in the face of fierce competition."

 

Swimmers that took part were

Holly Atkinson, Oliver Austin, Jasmine Ball, Nathan Billingham, Casey Cammoile, Charlie Clarke, Emily Darlington, Isobel Dawson, Kloe Eade, Georgia Hamblett,  Maea Hamby, Millie Hamby, Cody Ingram, Ella Minogue,  Harriet Ostrowski-Jones, Jessica Richardson, Matthew Selous, Kalum Smart, Eleanor Valentine-Bull, Roman Wallace, Lily Waters, Jonathon Wightman, Jemima Wragg & Noah Wragg

 

Medal winners were

Nathan Billingham (16)

GOLD 400 IM, 200m Breaststroke

BRONZE 200m Freestyle

 

Cody Ingram (11)

BRONZE 100m Backstroke

 

Matt Selous (14)

GOLD 200m Breaststroke            

SILVER 100m Breaststroke          

BRONZE 200m Backstroke

 

Kalum Smart (13

GOLD 50m Butterfly       

SILVER 100m Butterfly  

BRONZE 100m Backstroke,

 

 

Roman Wallace (13) GOLD 200m Breaststroke

 

Kloe Eade (11)

SILVER 100M Butterfly, 50m Butterfly                    

BRONZE 200m Freestyle

 

Harriet Ostrowski Jones (14) SILVER 200M Breaststroke

Jessica Richardson (14) BRONZE 100M Butterfly

Georgia Hamblett (16)

GOLD 100m Breaststroke

SILVER 400m Individual Medley, 200m Breaststroke

BRONZE 400m Freestyle

 

Millie Hamby (15) Club Captain

GOLD 400M Freestyle

SILVER 200M Breaststroke, 50M butterfly, 50m Freestyle

BRONZE 100m Backstroke

 

 

 

Monday, 4 December 2017

BoBSC Christmas Sprint

Borough of Barnsley Swimming Club were in action again this weekend at Ponds Forge, hosting their annual Christmas Sprint gala.  Attracting clubs from all over the region, 23 in total, over 2000 races places were taken.

 

The club took a total 15 gold medals, 19 silver medals and 15 bronze medals.  Speeding medals were awarded to 3 swimmers who swam faster than the allowable times.

 

With Christmas songs, a guest appearance by Santa and his Elf helper along with a specially designed commemorative swim cap a great day was had by all.

 

 

A Tadcaster swim club parent sent the club an email that said "What a brilliant Christmas meet! Well organised, fun and fantastic [Christmas themed] medals. Thank you"

 

Bircoates Swimming Club Tweeted …

 

Rotherham Metro Tweeted…

 

Medal listings were as follows

Jasmine Ball (11) Gold 200 IM, 50m Freestyle; silver 50m backstroke

Georgia Clarke (16) Silver 100m Butterfly; bronze 50m butterfly

Eleanor Valentine Bull (11) Gold 200 IM, bronze 100m freestyle

Georgia Lee (12) Gold 100m Butterfly; Silver 200 IM, Bronze 100m Backstroke, 50m freestyle

Jessica Richardson (14) Gold 200 IM, 50m backstroke, 50m butterfly; silver 50m & 100m freestyle

Georgia Hamblett (16) Gold 50m Breaststroke; silver 10m breaststroke; Bronze 100m Butterfly

Harriet Ostrowski Jones (14) Silver 50m Breaststroke; bronze 100m breaststroke

Lucy Redfern (13) Bronze 50m Freestyle

Lily Waters (11) Silver 50m Breaststroke

Milly Hamby Bronze 50m Freestyle

Nathan Billingham (16) Silver 100m Breaststroke, 200 IM; bronze 50m breaststroke

 

Charlie Clarke (10) Bronze 100m Backstroke & 100m Breaststroke

Aiden Duffin (10) Bronze 200 IM

Cody Ingram (11) Bronze 100m Backstroke

Drew Metcalf (17) Speeding Medal 50m Butterfly

Kalum Smart (13) Gold 100m Breaststroke, 50m Breaststroke; Silver 100m Backstroke; bronze 100m freestyle

Matt Selous (14) Gold 200 IM; Silver 50m & 100m Backstroke, 50m breaststroke; 100m Breaststroke; bronze 100m freestyle

Myles Tupman (12) Speeding Medal 50m Breaststroke; Gold 100m Breaststroke, Silver 200 IM & 100m freestyle; Bronze 50m Freestyle

Roman Wallace Speeding Medal 100m Breaststroke & 50m Freestyle, Gold 50m Butterfly, 200 IM& 50m Backstroke

Jonathon Wightman (13) Bronze 100m butterfly

 

Other BoBSC swimmers included

Amy Guettat, Eliza Austin, Francesca Hadfield, Olivia Oughton, Melissa Hanson, Neve booth, Jolie Evans-Dougan, Megan Firth, Lucy Hamblett, Alanna Ibbeson, Evie Gregory, Lily Martin, Ella Minogue, Lucy Wainwright, Maea Hamby, Hannah Wilkie, Keira Tiggardine, Lucy Wightman & Holly Szymczyk

Sam Guetatt, Aiden Duffin, Callum Cadman, William Kenny, Noah Wragg, Thomas Stather, Oliver Austin, Edward Szymczyk, Daniel Redfern & Jake Roberts

 

 

 

 

Wednesday, 29 November 2017

BoBSC at Snow Frills

BoBSc were in action again this weekend at the City of Sheffield Snow Frills Meet at Ponds Forge.

Jonathon Wightman (13) won silver in the 200m Butterfly with Jasmin Ball secured a bronze medal in the 11 year old breaststroke.

 

Swimmers who took part were Holly Atkinson, Nathan Billingham, Neve Booth, Melissas Connolly, Kloe Eade, Georgia Hamblett, Maea Hamby, Mille Hamby, Georgia Lee, Matt Selous, Keira Tiggadine, Eleanor Valentine-Bull.

 

The club is preparing to host its annual Christmas Sprint this weekend at Ponds Forge with over 2000 race places being taken up.